Úvodná stránka / Poradňa / Teakové drevo / Údržba


Údržba teakového dreva

Ideálne je nábytok ošetrovať na jar pred novou sezónou. Používajú sa k tomu špeciálne čistiace prípravky, niekedy postačí aj mydlová voda a kefa.

Dôležité stručne:

Pri použití Teak Wonder 1+2 a Teak Wonder 3 je dobré nenatierať
mosadzné súčasti (kovania), alebo ich po ošetrení utrieť handričkou dosucha.

Teak Wonder 3 vždy používať len na čistý nábytok.

Či budete ošetrovať nábytok alebo nie, nemá to vplyv na životnosť nábytku.

 

Čistenie teakového nábytku.
Najprv teakový nábytok opláchneme vodou a tým zmyjeme najväčšiu nečistotu a prach. Potom zriedime prípravok Teak Wonder 1+2 s vodou (v pomere 1:3) a nanesieme roztok (štetcom, handričkou) na nábytok, necháme pôsobiť cca 5 minút a potom drátenkou Easy Scrub čistíme drevo tak, až nečistoty zmyjeme. Po vyčistení nábytok opäť opláchneme vodou a necháme 100% vyschnúť.

Aplikácia teakového oleja.
Druhý deň začneme natierať prípravkom Teak Wonder 3, ideálne je použiť štetec, pretože tým sa dostaneme aj do medzier na rozdiel od použitia handry. Po zaschnutí náter môžeme zopakovať. Ak sa nevpije náter do nábytku po druhej aplikácii, môžeme prebytočný olej spláchnuť tečúcou vodou.

Teak Wonder vs. Teak Patina.
Zákazníci v západnej Európe (hlavne Holandsko, Belgicko, taktiež Anglicko) si na nábytku vážia hlavne jeho striebrošedú patinu. Preto namiesto teakového oleja (Teak Wonder 3) použijú po vyčistení prípravok Teak Patina 4 – ktorý nedá nábytku klasickú medovú farbu, ale krásnu striebrošedú patinu. Nábytok tak zostane vyčistený, ale s patinou. Podľa našich skúseností si 90 % našich zákazníkov praje mať nábytok stále v medovej farbe a preto väčšinou používajú Teak Wonder 3. Natieranie olejom je nutné vykonávať len na vyčistenom nábytku, inak drevo takmer nenávratne sčernie. Tzn. ak je na póroch dreva viditeľná špina, je dobré nábytok najprv vyčistiť a potom dotrieť.

Bežné čistenie teakového záhradného nábytku.
Pri bežnom používaní, napríklad ak zostane po večeri s priateľmi na stole nejaký ten mastný fľak, je dobré použiť mydlovú vodu a pomocou špongie na riad (hrubšia strana) vyčistiť drevo. Po vyschnutí je možné zľahka pretrieť TeakWonderom 3 (ale len vtedy, ak nie je nábytok špinavý). Teakový olej sa dá zakúpiť takmer všade, ako v hypermarketoch. Rozdiely sú v tom, že Teak Wonder 3 nie je klasický teakový olej, ale je to prípravok v kombinácii teakového oleja, UV filtra a rôznych podporných látok. Výhody sú v tom, že nábytok po ošetrení zostane dlhšie medový (cca. 1 celú sezónu) oproti klasickým olejom (cca. 2 mesiace). Nevýhodou je relatívne vyššia cena, ktorou sa kompenzuje dlhšia výdrž.


  • Úvod
  • Interiér
  • Záhrada
  • Showroom
  • Katalógy
  • Poradňa
  • Služby
  • Kontakt