Úvodná stránka / Poradňa / Teakové drevo / Kvalita


Kvalita

Teakové drevo sa už po stáročia honosí ideálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým sa úspešne využíva v rôznych vonkajších priestoroch. Je s obrovským úspechom používane pri stavbe jácht, ako aj pri výrobe toho najkvalitnejšieho záhradného teakového nábytku.

Drevo.
Naše špičkové kolekcie sú vždy vyrábané iba z najkvalitnejšieho teakového dreva, ktoré pochádza z plantáží špeciálne založených na tento účel. Tieto plantáže používajú kvalitné semená a iné výrobky na podporu rastu koreňov (jiffies), majú ideálne klimatické podmienky, kvalitu pôdy, garantujú vek vyrúbaných stromov 50-90 rokov, ich výšku minimálne 40 metrov a priemer kmeňa cca 90cm. To všetko sú kritéria, ktorým podlieha teakový strom pri prísnej kontrole. Iba malá časť z takto pestovaného stromu ide na ďalšie spracovanie. Jedná sa iba o stred (priemer asi 50 cm), teda o najkvalitnejšiu časť kmeňa. Tá sa následne spracuje na píle a začne sa pomaly a časovo veľmi náročne sušiť. Tým drevo dostane oranžový nádych a sú na ňom viditeľné tmavé olejové škvrny, ktoré postupom času zmiznú. Celý proces výberu nazývame „sellect&better“. Jeho účel je zrejmý - zaistiť pre výrobu kvalitného teakového nábytku čo najlepšie drevo.

Množstvo použitého dreva.
Aby mal nábytok odpovedajúcu pevnosť a stabilitu, je nutné nešetriť pri jeho výrobe drevom. Preto ak bezprostredne porovnáme dva kusy od rozdielnych výrobcov bude ihneď zrejmé, do ktorej kolekcie každý z nich patrí. Pri úspornej výrobe sa najviac šetrí materiálom na podrúčkach u kresiel, nôh stolov, masívnosti dosky stolov, množstvom priečok v operadlách lavic či kresiel apod.

Jeden kus vždy pevnejší.
V nohách a operadlách našeho nábytku nenájdete žiadne spoje alebo čapy. Tieto časti sú zhotovené výlučne z jedného kusu masívneho teakového dreva, pričom drevné vlákna majú vždy pozdľžny smer.

Použité kovanie.
Jednou z možností úspory nákladov pri výrobe lacnejších kolekcií nábytku bez narušenia funkčnosti je použité kovanie (iba u polohovacích častí). V našich top kolekciách sa používa kovanie výhradne z ušľachtilej ocele (niekedy s mosadznou povrchovou úpravou). Tým je zaručený maximálny komfort pri polohovaní kresla počas dlhých rokov.

Impregnácia pórov.
Všimli ste si voskovaných častí nábytku? Teakové drevo je známe minimálnou pórovitosťou a saním vody. Ak však prevedieme rez naprieč drevom, zostanú tam otvorené póry v reze. Ako ochranu proti možným defektom vzniknutým nasiaknutím vody do týchto pórov sa používa impregnácia určitým voskom, ktorý sa vytratí v priebehu niekoľkých mesiacov. Zamedzí však vode dostať sa do dreva. To je ďalší podstatný a významný znak kvality.

Pevné a trvalé spojenie.
Pre zaručenie stability a pevnosti pri výrobe je treba dbať na to, aby všetky spoje boli trvalé a preto by sa na nich nemalo šetriť. Predstavme si že chceme uchytiť priečku sedadla ku kostre lavice. Stolár, ktorý pri výrobe chce ušetriť, zvolí veľmi jednoduchý a rýchly postup. Jednotlivé priečky bude spájať skrutkou, ktorú povedie zospodu cez kostru lavice až do danej priečky sedadla. Tj. skrutka pôjde zospodu hore, nebude nič vidieť a nemusí sa ďalej nič ošetrovať – veľmi rýchle. Pri výrobe najkvalitnejšieho nábytku sa postupuje presne naopak, pomaly a zložito. Stolár skrutkou prejde celú priečku sedadla a dostane sa do 2/3 kostry lavice. Samozrejme, že je skrutku z hora sedacej časti vidieť. Preto je treba vybrúsiť kolíček, ktorý sa nasadí do otvoru (nad skrutku) a zabrúsi. Tieto kolíčky na povrchu priečok sedadla časom zašednú spolu s lavicou a prestanú byť viditeľné, ale budete mať istotu, že konštrukcia Vašej lavice je veľmi pevná.

Design.
Ak sa zameriate na väčšinu bežných výrobcov, zistíte, že každý kus nábytku, podrúčky, nohy kreslá, operadlá sú vyrobené s maximálnym dôrazom na jednoduchosť. Tieto výrobky sú bez profilovania na podrúčkach, priečkach dosiek stolov, bez tvarovania opierok apod. Dôvodom je samozrejme úspora nákladov pri výrobe. My naopak všetok dôraz kladieme na pohodlie a estetiku. Bedrové opierky u kresiel, profilované podrúčky, ktoré padnú do ruky, doska stola so zabrúsenými hranami pre väčšiu estetiku a rad ďalších detailov robia tento nábytok tak pohodlným a praktickým.

Pevnosť a stabilita.
Už vieme, že správny a kvalitný materiál je pri výrobe záhradného nábytku veľmi dôležitým prvkom. Bez kvality remeselnej práce je ale výsledný efekt mizivý. K celkovej vyššej stabilite a pevnosti nábytku z kolekcií prispievajú aj klinky a priečky medzi prednou a zadnou nohou lavíc či kresiel. Táto položka býva při úspornom riešení niektorých výrobcov vynechaná. To sa ale negatívne premieta do životnosti a stability nábytku.


Na čo si dávať pozor.
Na teakovom záhradnom nábytku sa nikdy nesmie použiť lepidlo (až na vzácne výnimky), ktoré behom niekoľkoročného pôsobenia vonkajších vplyvov vyschne a prestane byť účinné. Rovnaké pravidlá platia aj pre lakovaný záhradný nábytok. Každé drevo má určitú (aj keď minimálnu) rozťažnosť a každé drevo pracuje pri pôsobení vonkajších vplyvov. Naproti tomu lak (tzv. politúra) je úplne homogénny a pevný - tzn. po určitej dobe lakovaný povrch popraská a voda, vzduch a pod. sa predsa dostanú tam, kde nemajú. Preto životnosť lepeného nebo lakovaného nábytku je odhadovaná maximálne na 5 rokov.

 

To sú viditeľné rozdiely, ktoré činia Váš teakový nábytok ako vzhľadovo veľmi estetický tak kvalitou neporovnateľný s radovými výrobcami. Naše kolekcie splňuje všetky tieto normy a my sme veľmi hrdí na to, že Vám je môžeme ponúknuť k užívaniu na niekoľko desaťročí. Pri výbere pre Vašu záhradu či terasu záleží iba na Vás.


  • Úvod
  • Interiér
  • Záhrada
  • Katalógy
  • Showroom
  • Poradňa
  • Služby
  • Kontakt