Úvodná stránka / Poradňa / Provensálský štýl


Provensálský štýl - provensálský nábytok

Provence predstavuje slnko a tým pádom je provensálský nábytok veľmi svetlý. Farebná škála provensálského štýlu sa pohybuje od bielej, cez slonovovú až po smotanovú. Tvary sú rustikálne, ale ani zďaleka nie obhrubnuté, ako tvary anglického nábytku. Kompletné katalógy si môžete stiahnúť buď pri danom produkte, alebo v sekcí katalógy.

Kúsok histórie

Ide o tzv. štýl francúzskeho vidieka. Vyvinul sa hlavne na akýsi protest voči Parížu a ich štýlu nábytku a bytového zariadenia. Korene tohto vidieckeho štýlu siahajú až do roku 1800.

Štýl je veľmi jemný a ženský. Obľubujú ho najmä osoby, ktoré majú rady útulné teplo domova a sladkú vôňu kvetín a byliniek.

 

    Sedací nábytok                Stoly             Komody, knižnice          Spálne     

Stolička v provensálskom štýle  Stôl v provensálskom štýleKomoda v provensálskom štýleSpálne v provensálskom štýle

Podľa čoho spoznáte tento štýl?

 • Patina. Patina vytvára dojem opotrebovaného nábytku a doplnkov. Táto dekoratívna úprava sa väčšinou uplatňuje na stolné lampičky, rámy obrazov, stoly, ale aj skrine.

  Kvetiny. Nachádzajú sa na tapetách, na obrazoch aj vo vázach. Obľúbená je ružová ruža, fialová levanduľa, či žltkastá ľalia.

  Jemné pastelové tóny. Obľúbené sú odtiene do žlta, alebo fialkové a zelenkavé. Farby nie sú krikľavé, ale tlmené. Na stenách sa často vyníma fialová, alebo šedá až slonovinová. Všetky steny však nebývajú len v jednej farbe. Odtiene kľudne vystriedajte. Zvoliť môžete aj tapety so štylizovaným kvetinovým vzorom. Na steny sa nehodí čisto biela farba. Kvetinové ornamenty môžete použiť aj na výšivku pre obliečku vankúša.

  Dekoratívny nábytok. V provensálskom štýle má nábytok dosť veľkú dekoratívnu hodnotu. Nožičky kresiel oplývajú zaujímavou a netypickou architektúrou. Bývajú masívne, no zároveň jemné vďaka svojmu tvaru. Môžu byť oblé, skrútené, či s ozdobnými časťami. Narozdiel od stien, nábytok môže byť aj biely. Kreslá, či pohovky sú žltkasté, no skrine, dvere, stolíky mávajú bielu lazúru.

  Nezabúdajte na decentnosť. Provensálsky štýl je veľmi citlivý na prezdobenosť. Ľudia majú tendenciu preplniť byt množstvom dekorácií. Lampičky, sošky, či desiatky vankúšov s ornamentami sa k sebe síce hodiť môžu, avšak všetky doplnky pokope vytvárajú gýčové prostredie. Vyhnite sa tomuto pokušeniu a doplnky vyberajte striedmo. 

 

Kam ďalej:


 • Úvod
 • Interiér
 • Záhrada
 • Katalógy
 • Showroom
 • Poradňa
 • Služby
 • Kontakt