Úvodná stránka / Archív noviniek / Osvetlenie


Osvetlenie

Lampa

10. 5. 2013

Viete ako správne vybrať osvetlenie do rôznych miestností? Nechajte si poradiť.

Bez svetla by sa život na tejto planéte nikam nepohol. Zdravé slnečné lúče sa však ani zďaleka nedostanú všade. Tmavé miesta vo vašich domovoch musíte skrátka prežiariť inak. Pre tento účel existuje umelé svetlo ktoré je síce potrebné, avšak len v určitej miere. Naučte sa ho správne využívať. 

Ktoré miestnosti presvietiť? Jednoznačne všetky, avšak rôznou intenzitou. Zvážte v ktorých izbách trávite najviac času.

 

Intenzívne svetlo + menej zdrojov

Vo všeobecnosti sa ľudia najviac zdržujú v spoločenskej miestnosti, ale tiež v kuchyni. Pokiaľ v kuchyni aj jete, mali by ste ju presvietiť v prvom rade prirodzeným svetlom. Pokiaľ sa už stmieva alebo je pod mrakom, siahnite po vypínači. Jeho stlačením sa by sa vám izbou malo šíriť intenzívnejšie osvetlenie bielej farby. Najefektívnejším riešenie je bodové svetlo, nie príliš vysoko nad hlavami. Ľudia majú na seba pri jedení dobre vidieť a tiež majú vidieť skutočnú farbu jedla. Ak máte veľký jedálenský stôl, vyhraďte na ňom malé miesto pre menšiu stolnú lampu, ktorá oživí celkovú atmosféru a ľuďom dodá energiu.

 

Intenzívne svetlo + viac zdrojov

To si zaslúži jednoznačne kúpeľňa. Stropný zdroj môže byť slabší, avšak svetlo pri zrkadle by malo byť silné a biele.

 

Slabšie svetlo + viac zdrojov

Obývačka je ústredné miesto pre kontakt s ľuďmi. Mnohí však túto miestnosť považujú skôr za oddychový kútik. Aj preto by sa malo brať do úvahy viac možností osvetlenia. V prvom rade zvoľte luster, ktorý vyžaruje teplé svetlo. Vhodné je žlté, prechádzajúce do oranžova. Nezostávajte však len pri ňom. Praktické je mať na oboch krajoch pohovky stojace lampičky (alebo stolné) pre prípad, že si budete chcieť čítať. Intenzita svetla bude však nižšia, aby sa svetlo neodrážalo na obrazovke televízora. 

Podobné podmienky by ste mali preniesť aj do spálne, avšak s tým rozdielom, že spálňové svietidlá by mali mať silnejšie tienidlá, aby neoslňovali. Pri tlmenom svetle sa totiž lepšie číta aj zaspáva. Pre lepšie pohodlie by mala byť príručná lampička polohovateľná.

 

Ďalšie rady a tipy

Údržba záhradného nábytku

« Späť na Archív noviniek

  • Úvod
  • Záhrada
  • Interiér
  • Katalógy
  • Showroom
  • Poradňa
  • Služby
  • Kontakt