Úvodná stránka / Archív noviniek / Ako na škandinávsky štýl u vás doma


Ako na škandinávsky štýl u vás doma

Škandinávsky štýl

24. 9. 2018

Zariaďujete si vlastný byt a radi by ste do svojho interiéru zapracovali aj prvky škandinávskeho štýlu bývania? Inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa býva na severe Európy.

Biela dominuje

 

Základným farebným prvkom tohto štýlu je biela farba. Severania sa maximálne snažia, aby si vykompenzovali nedostatok svetla so svetlým a priestranným interiérom. Preto nečakajte žiadne tmavé ani farebné variácie. Základom sú biele steny. Tie dodávajú interiéru jas a vzdušnosť. Častokrát sa môžete stretnúť aj s bielou drevenou podlahou. Čo sa týka farebných kombinácií ďalších interiérových prvkov z klasickej bielej sa môže prejsť na jemné pastelové odtiene béžovej, ružovej či šedej a potom následne ku kontrastnej čiernej. Viac farieb potom môžete dostať do priestoru pomocou dekorácií, napríklad žltými vankúšmi na posteli alebo jednofarebným zaujímavým dizajnérskym kreslom v izbe.

 

Čo najviac svetla

 

So snahou dostať do priestoru maximálne množstvo svetla súvisí nielen už spomínaná biela farba na stenách, ale ďalším typickým prvkom škandinávskeho štýlu bývania sú veľké okná a snaha dostať do priestoru čo najviac slnka. Keďže cez zimu však toho slnka veľa nie, nájdete v takomto interiéri zaujímavé dizajnérske lustre, lampy či svetelné reťaze a sviečky, ktoré nedostatok svetla kompenzujú. Stále sa však držia v jednoduchých a čistých líniách, žiadne príliš farebné kombinácie ani zahltený priestor. Plus, ak je to možné, ideálnym spoločníkom do škandinávskeho interiéru je krb.

 

Minimalizmus nadovšetko

 

Darmo by ste pri tomto štýle hľadali obývačkové zostavy so soškami, farebné veľké obrazy krajiniek na stenách či výrazné vzory na obliečkach v spálni. Škandinávci majú v spálni jednoduché kvalitné obliečky z prírodných materiálov, častokrát ako prehoz používajú moderné veľké pletené deky. Keďže Škandinávia a pojem hygge idú ruka v ruke, práve tu môžete nájsť v domácnostiach mäkkučké deky či pletené pufy, ktoré skvelo dotvárajú pocit pohody, ktorý takýto priestor evokuje.

Preto pokiaľ ste sa rozhodli zariaďovať v tomto štýle, musíte sa nemilosrdne zbaviť vecí, ktoré vám z bytu berú pocit vzdušnosti, ale ho skôr prepĺňajú.

 

Nosným prvkom je drevo

 

Ako sme spomínali, typicky môžete nájsť u Škandinávcov bielu drevenú podlahu. Drevo ako prírodný materiál prevláda a častokrát je kombinované s malými koberčekmi a behúňmi. Pri škandinávskom štýle bývania je totiž nemysliteľné, aby bol v izbe použitý koberec po celej šírke miestnosti. Pokiaľ pri tomto štýle zariaďujete napríklad podkrovné izby, drevené trámy ani nie je potrebné zakrývať. Môžete z nich urobiť nosný prvok miestnosti.

 

Už je vám jasné, prečo sú fotografie škandinávskych interiérov niekedy až desivo dokonalé? Dominuje im jednoduchosť, minimalizmus, ale zároveň aj pocit útulnosti a maximálny priestor.

« Späť na Archív noviniek

  • Úvod
  • Interiér
  • Záhrada
  • Showroom
  • Katalógy
  • Poradňa
  • Služby
  • Kontakt